Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

Virtuális tapintást ad az orvosoknak egy magyar-lengyel fejlesztés

Medukáció 2018.03.14. 09:44

A műtőrobotok által olcsóbbak és betegbarátabbak lehetnek ezek a minimális beavatkozással járó operációk, úgy, hogy az orvos távolról is kap visszajelzést műtét közben. Az eljárással a betegek túlélési esélyei is javulhatnak.

robinheart_mc2_1-e1520521127387.jpg

A szív és érrendszeri megbetegedések Európa-szerte komoly problémát jelentenek, és a vezető halálokok között szerepelnek. Az utóbbi időkben egyre nagyobb teret hódítanak meg az ereken keresztül végezhető, úgynevezett laparoszkópiás eljárások. A beavatkozásoknál azonban az orvos nem érzékelhet mindent, például nem tapinthat, hiszen monitoron látott képek alapján „távolról” dolgozik.

A közelmúltban magyar és lengyel kutatók olyan eszközt fejlesztettek ki, amelynek segítségével a műtétet végző orvos „virtuális tapintásra” tesz szert.

Sikeresen mutattak be a mesterséges tapintás-érzékelést és az erőinformáció visszacsatolhatóságát az FRK (Kardiológiai Sebészeti Alapítvány) MIS műtéti robotcsaládjával, amelyet egy okos laparoszkópiás eszközbe és a műtőrobot vezérlő rendszerébe integráltak.

Azaz az orvos érzékelni fogja a tapintást és hogy mekkora erő hatna a kezére.

A visszajelzéshez többelemes nyomásmérőt és ultrahangos képalkotó rendszert fejlesztett ki, amely katéterbe építhető. Emellett a laparoszkóp csipeszébe integrált erő- és nyomásmérő eszközöket is kialakítottak.

Ezek a rendkívül kisméretű eszközök lehetővé teszik, hogy a laparoszkópiás beavatkozások során több információ jusson el az érintett területről a sebészhez.

A tesztek alapján a műtőrobotok segítségével nemcsak költséghatékonyabbá, hanem betegbarátabbá is tehetők a minimális beavatkozással járó operációk.

Az eljárással ráadásul a betegek túlélési esélyei is javulhatnak.

A magyar csoportot az MTA Energiatudományi Kutatóközpont koordinálta, amely egy hazánkban egyedülálló mikrotechnológiai tudással rendelkező laboratóriumot is biztosított.

A magyar kutatók, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának munkatársai a mikromechanikai erőérzékelők elektromechanikai integrációjának kidolgozásában vettek részt. A nemzetközi együttműködést a Philips vezette.

„Fejlesztéseink elsődleges célja az volt, hogy erővisszajelzést, virtuális tapintásérzetet tudjunk biztosítani az operációt végző sebésznek. Összességében elmondhatjuk, hogy sikerült az általunk fejlesztett érzékelő és jelfeldolgozó rendszert a jelkiértékelő algoritmussal együtt integrálni egy robot vezérlő rendszerébe, és ezzel kétirányú irányítás és erő visszacsatolás funkciót, vagyis kétirányú ember-gép kapcsolatot létrehozni sebészeti robot alkalmazásban” – mondta Dr. Fürjes Péter, projektvezető, az MTA EK MFA BioMEMS csoport vezetője.

A szakértő hozzátette, meggyőződésük volt, hogy a fejlesztéssel bizonyos mértékig visszaadhatják a műtétet végző sebész számára az elvesztett közvetlen érzékelési funkciókat.

 

Forrás: https://24.hu/tudomany/2018/03/08/virtualis-tapintast-ad-az-orvosoknak-egy-magyar-lengyel-fejlesztes/

Fotó: MTA Energiatudományi Kutatóközpont, Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet

Címkék: orvos innováció fejlesztés orvostudomány találmány virtuális tapintás virtuális tapintás

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr6513159708

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása