Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

Szintet léptek a diagnosztikában a debreceni kutatók

Medukáció 2018.07.27. 12:54

Nem csak a magzati diagnosztikában alkalmazható az a DNS-vizsgálat mellyel kromoszómarendellenességeket mutatnak ki. A Debreceni Egyetem kutatói egy nemzetközi konferencián számoltak be annak a kutatásnak a jelenlegi eredményeiről, mely szerint ezzel a teszttel akár tumort, szív-érrendszeri betegséget és fertőzést is lehet diagnosztizálni felnőtt emberek szervezetében.

dnsteszt_1.jpg

Ma már egy egyelőre nem államilag finanszírozott teszttel az anyukák vérében lévő DNS-ből is ki lehet mutatni – akár az első trimeszterben - hogy van-e a magzatnak valamilyen kromoszómarendellenessége, például Down-szindrómája.

- Az invazív vizsgálatokat lehetne kiváltani ezekkel a tesztekkel. Miért kell ezeket kiváltani? Azért, mert sajnos az invazív vizsgálatoknak  - a  lepényszövetből vagy a magzatvízből történő mintavételnek - komoly kockázata van - hangsúlyozta dr. Póka Róbert, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója.

Az úgynevezett szabad nukleinsavak nem csak a magzati diagnosztikában játszhatnak fontos szerepet. Minél nagyobb mennyiségben van a tumorra jellemző molekula jelen a mintában, annál korábban mutatkoznak ezek a görbék.

A Debreceni Egyetem kutatói szerint ezekkel a tesztekkel a felnőtt emberek szervezetében már akár egy korai stádiumban lévő tumort is ki lehet mutatni. De alkalmas szív- és érrendszeri betegségek vagy bizonyos fertőzések diagnosztizálására is.

- Az éves szűrővizsgálatok során, a tesztet elvégezve fel lehetne hívni a figyelmet arra, hogy most kezd kialakulni egy tumor, s így korán lehetne beavatkozni, a kezeléseket időben el lehetne kezdeni. Szeretnénk, ha korai tumormarkereket tudnánk találni, ezek a kísérletek is azért történnek, hogy ezeket a diagnosztikában fel lehessen használni a későbbiekben - mondta dr. Nagy Bálint tanszékvezető, a Debreceni Egyetem humángenetikai tanszékének vezetője.

A szabad nukleinsavakat nem csak vérből, hanem testnedvből is ki lehet nyerni. A vizsgálati módszer alkalmazásával az érintett betegségek halálozási aránya is csökkenthető.

 

Forrás: https://www.dehir.hu/debrecen/szintet-leptek-a-diagnosztikaban-a-debreceni-kutatok/2018/07/04/

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr8414165323

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása