Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

A középfülgyulladás kivizsgálásának menete

Medukáció 2015.01.21. 17:56

Fülfájdalom esetén forduljunk minél hamarabb orvoshoz, mert a nem kezelt középfülgyulladás komoly szövődményekkel is járhat, a fertőzés elérheti az agyat is.

A kezelőorvos az általános vizsgálatokon kívül, melyhez a nyak és a torok áttekintése is tartozik, ún. otoscopot is fog használni. Ezzel a műszerrel betekint a gyermek hallócsatornájába és áttekinti a dobhártyát, melynek állapota fontos támpontot ad pl. az antibiotikumok szedésének szükségességéről. Otoscopos vizsgálat segít abban, hogy az orvos el tudja különíteni a korábban tárgyalt különböző középfülgyulladás típusokat, melynek a terápia megválasztásában fontos szerepe van. A vizsgáló orvos megnézi a dobhártya színét, helyzetét, mozgását és azt, hogy van-e rajta lyuk, vagy szakadás.

A gyerekek – és persze a felnőttek is- gyűlölik ezt a vizsgálatot, így a kicsik szinte mindig üvöltenek, sírnak, tiltakoznak. Ezek mértéke nem áll egyáltalán szoros összefüggésben a fájdalommal, csak az ijedtséggel. Fájdalommentesség esetén is óriási balhé várható J.

Az alkalmazott vizsgálatok közé tartozik az ún. tympanometria is, melynek során kis levegőbefúvás történik a külső hallójáratba. A vizsgálat alatt a hallójáratot a fülkagylónál lezárjuk a készülékhez illesztett lágy műanyag eszközzel. A hallójáratba nyúló részben három csatorna van. Az egyiken át folyamatosan változó nyomást hozunk létre a dobhártya külső oldalán. A második csatorna folyamatos hangot ad a fülbe, a harmadik pedig méri a visszaverődő hang erejét. A visszaverődő hangból lehet megmondani, hogy a középfülbe a garatból jut-e elég levegő, azaz, hogy a fülkürt nincs-e elzáródva, valamint azt is meg tudjuk mondani, hogy van-e valamilyen genny/folyadék a középfülben.

A laborvizsgálatok (pl. vérkép, gyulladásos paraméterek) fontosak lehetnek a gyulladás mértékének felderítésére, illetve elengedhetetlen akkor, amikor szövődmények miatt aggódunk.

A szövődmények gyanúja esetén, főleg azoknál, melyek az agyat vagy az agyhártyát érintik, a képalkotó vizsgálatok igen fontosak. Képalkotó vizsgálatokra szükség lehet akkor is, amikor a középfülgyulladás hátterében az esetlegesen meghúzódó fejlődési rendellenességeket akarjuk kizárni. Általában MRI vagy CT vizsgálatok jönnek szóba.

 

 

 

 

A középfülgyulladás okairól és kezeléséről a www.medukacio.hu oldalon lehet olvasni.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr827095345

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása