Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

Nem és korra való tekintettel-húgyhólyaggyulladás

Medukáció 2015.02.09. 18:25

Ahogy azt már említettem a húgyhólyaggyulladás (=cystitis) anatómiai okok miatt jóval gyakoribb a nőkben. Éppen ezért a férfiak cystitisét elsőre is már komolyan kell venni, és urológust kell vele felkeresni mielőbb! Ha nőknél a betegség visszatér, illetve, ha valamiért gyenge az immunrendszerük, vagy terhesek, vagy cukorbetegek, akkor nekik is mihamarabb urológust kell felkeresni!

A húgyúti fertőzések tulajdonképpen a felnőtt korú nőket sújtják leginkább. Az életkor előrehaladtával a gyakoriság nő. Különösen érintettek a terhes nők, és a szexuálisan aktív nők.

A menopausa után lévő nők szintén gyakran számíthatnak erre a kellemetlenségre, mert a méh és a hólyag anatómiai változásai, az izmok megereszkedése miatt kedvezőtlenül hatnak a tökéletes hólyagürülésre. Az ebben a korosztályban megfigyelhető ösztrogénszint csökkenés szintén előnytelen, ugyanis ennek hatására a hüvely addigi baktérium flórája rosszabb irányba változik, a laktobacillusok elpusztulnak, melyek védelmet jelentettek a kártékony kórokozókkal szemben.

 

A betegség kimenetele

Megfelelően hatékony antibiotikus kezelés mellett a lefolyás valamivel hosszabb átlagban, mint 3 nap. Szövődményes esetekben, illetve akkor, ha már korábban is zajlott cystitis, akkor a fertőzés ideje tovább tarthat.

Mik ronthatják a gyógyulási esélyeket? Kiknek kell különösen komolyan venni a tüneteket és időben orvoshoz menni?

  • idősek
  • vesekövességgel vagy húgyúti elzáródással, szűkülettel élők
  • cukorbetegek
  • krónikus vesebetegek
  • sarlósejtes vérszegénységben szenvedők
  • daganatos megbetegedéssel élők
  • kemoterápiában részesülők
  • kórházban tartózkodók időben jelezzék a kezelőszemélyzetnek tüneteiket

 

A szövődmények elkerülése alapvető, ezért menjünk el időben orvoshoz, hogy az antibiotikus terápia időben elkezdődhessék. Így megelőzhetőek az olyan komplikációk, mint a vesemedence gyulladás, vesekárosodás, vagy az életveszélyes vérmérgezés, a szepszis.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr857156007

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása