A maldigestio, vagyis az elégtelen „megemésztés” még a heveny hasmenések elmúlása után is megmaradhat. Mi lehet ennek az oka?
Egy példával magyaráznám meg: A szénhidrátok emésztésében kulcsszerepet játszó enzimek a bél nyálkahártyáján találhatóak meg (pl. laktáz, szukráz, disszacharidáz enzim stb.). Ezt a nyálkahártyát a fertőzések különböző mértékben károsíthatják. A fentiek értelmében a szénhidrátok így nem emésztődnek meg, tovább menve a bélrendszerben pedig vizet szívnak magukhoz, és emésztésüket a bélbaktériumok fogják megkezdeni a vastagbélben, ahol az emésztett szénhidrátok viszont már nem tudnak felszívódni. A tünetek így puffadás, néha robbanásszerű, vizes hasmenés, hányinger, hasi fájdalom és görcsök képében jelentkezhetnek. A bélnyálkahártya károsodása tehát például a szénhidrátok esetében így vezethet malabszorpcióhoz. A bél más szakaszain is károsodhat természetesen, így más tápanyagok felszívódása éppúgy zavart szenvedhet a szénhidrátokéval együtt vagy nélkülük.
Az utazások alatt elkapható gyomor-bélrendszeri fertőzések, megváltoztathatják a bélrendszer idegi működését, mozgását (motilitását). Ez a folyamat vezethet az irritábilis bélszindróma (IBS) egy speciális fajtájához, a posztinfekciós, azaz fertőzés utáni IBS-hez (PIBS). Hasonlóan az IBS-hez, mely sok ember életét megnehezíti napjaink társadalmában (sokszor pszichés tényezők következményeként), a PIBS-re is a következőek jellemzőek: a tünetek nincsenek folyamatosan jelen, súlyvesztés szintén nincs. Ezzel szemben jelen van a hasi fájdalom, mely az eddig megszokottól eltérő bélműködéssel szövődik, ami pedig a székletürítési szokások megváltozásában nyilvánul meg. A PIBS lehet:
- hasmenés túlsúlyú
- székrekedés túlsúlyú
- fájdalmas puffadás túlsúlyú
Az is gyakran előfordul, hogy az utolsó 2 csoportba tartozó PIBS-es betegeknek egyáltalán nincs hasmenésük.
Pszichés tényezők szerepe: Ahogy sok betegségnél (pl. az IBS-nél), úgy a PIBS esetében is a pszichés faktorok jelentős szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában, lefolyásában. Ez mindenképp igaz lehet azokra, akik PIBS miatt orvoshoz fordulnak. Miért is fontos ezt tudnunk? A pszichés vetület ismerete a gyógyításban és a gyógyulásban is nagy segítségünkre lehet. Sok ember például - és ez azért érthető is - jobban fél a bizonytalantól, mint a „biztos rossztól”. Vagyis, ha egy beteg kap egy diagnózist, pl. a PIBS-t, akkor már valamelyest megnyugszik, annak ellenére, hogy a tünetek még abban a pillanatban is ugyanúgy jelen vannak. A diagnózis ismerete pszichés biztonságot jelent a beteg számára, mely a terápia kimenetelét sikeresebbé teheti.
A PTD és PIBS egymástól való elkülönítésében nagyon fontos, hogy kizárjuk a bélrendszer szerkezeti károsodásait, hibáit, illetve a perzisztáló kórokozók esetleges jelenlétét. A fiatal betegeknél az alhasi, komplex tünetek nem állandó jelenléte PIBS mellett szól. Ha csak PIBS igazolódik, akkor tüneti terápia (hasmenés elleni szerek, görcsoldók) elegendő lehetnek.