Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

PTD - A leleplező, a megmentő

Medukáció 2013.08.11. 11:29

leleplez PTD.jpg

A megmaradó utazási hasmenés (PTD) fényt deríthet nem fertőzéses eredetű gyomor-bélrendszeri kórképekre, amik kezelés nélkül könnyen életveszélyesek is lehetnek. Melyek is lehetnek ezek?

Egy tanulmányban 129 beteget vizsgáltak véres hasmenés miatt, ami az utazás alatt, vagy abból visszatérve 2 héten belül alakult ki. Ezen betegek 25%-ánál idiopátiás (=eredete nem ismert) gyulladásos bélbetegséget (IBD-ét) állapítottak meg. Az IBD-be krónikus gyulladásos, kezelés nélkül életet veszélyeztető gyomor-bélrendszeri betegségek tartoznak. A betegek kezelést és állandó megfigyelést igényelnek!

Tehát nem mindegy, hogy fertőzésünk van, vagy pl. IBD-énk!

Az orvos felkeresése és a tünetek részletes kivizsgálása tehát igen fontos, mert a gyulladásos bélbetegségekre adott gyógyszerek a fertőzéses eseteknél nagyon súlyos állapotokat idézhetnek elő. A tünetek alapján viszont nem mindig lehet megmondani, melyikről is van szó! Mondok egy példát: Van egy beteg, akinek utazásból hazatérve colitis ulcerosára gyanús tünetei vannak (krónikus hasmenés, mely sokszor véres). A colitis ulcerosa egy IBD típusú krónikus gastroenterológiai gyulladásos kórkép. A colitis ulcerosa kezelésében fontos gyógyszerek a gyulladás elleni szerek, amik sokszor a szteroid típusú vegyületek (glükokortikoidok). Ha viszont mégsem colitis ulcerosa van a háttérben, hanem fertőzés, és a diagnózis előtt még is el kezdjük adni rá a szteroidot (ezek erős immunrendszert gátló hatásúak), akkor a fertőzés felerősödik, aminek így rendkívül súlyos következményei lehetnek. A fertőzés kizárása, elsősorban pedig az Entamoeba histolytica (egy parazita) kizárása azoknál a betegeknél, akik nyaralásból jönnek vissza colitis ulcerosára jellemző tünetekkel, alapvető fontosságú!

A diagnosztikában segít a többszörös mikroszkópos székletvizsgálat, a vastagbél biopszia és a szerológiai analyzis.

 Coeliákia (gluténszenzitív enteropátia). Ez a betegség a vékonybél bolyhait érinti, lényege pedig az, hogy az arra hajlamos egyéneknél a glutén (nagyon sok gabonafélében megtalálható fehérje) vékonybél boholy atrófiát (sorvadás), gyulladást és egyéb kóros folyamatot provokál a bélben. A következmény felszívódási zavar /elégtelenség (malabszorpció) lesz. Erre a betegségre is jellemző az, hogy egy utazási fertősé derít rá fényt. A beteg korábban a még nem megjelenő, vagy csak nagyon enyhe tünetekkel nem ment el orvoshoz. Ekkor még a bélnyálkahártya valószínűleg csak kissé volt károsodott. A kinti fertőzés viszont már egy eleve sérülékenyebb belet támadott meg, a tünetek felerősödtek és az érintett egyén már orvoshoz ment. A coeliákia megállapításához fontos diagnosztikai vizsgálatok a patkóbél nyálkahártyájának szabad szemmel való megtekintése (pl.: gastroscopiával), és a nyálkahártya mikroszkópos elemzése is. Szintén elengedhetetlen bizonyos, a betegségre jellemző antitestek laboratóriumi kimutatása (anti-endomysium-, antigliadin-, anti-szöveti transglutamináz-, anti-reticulin antitestek). A terápia nagyon hatásos, de nagyon nehezen betartható. Alapja a gluténtartalmú élelmiszerek mellőzése, melyek azonban a hétköznapi élet táplálkozásában megszokott elemek. Tilos: búza minden formában (liszt, búzacsíra, korpa), rozs, árpa, durumbúza, maláta, sör, több komponensű élelmiszerek (pl. konzervek, levesporok, instant kávé és kakaó, praliné, egyes felvágottfélék). Az orvossal a táplálkozást meg kell beszélni, és sajnos be is kell tartani a súlyos következmények elkerülése végett.

A Coeliákiára és IBD-betegségekre természetesen máshogy is fény derülhet, minden előzetes probléma nélkül .

A maradandó utazási hasmenésben (PTD-ben) szenvedők körében a colorectális (= vastagbél és végbél eredetű) rosszindulatú daganatok szintén felmerülnek, mint lehetséges diagnózisok. Különösen azokra igaz ez, akiknek:

  • végbél eredetű vérzésük van (erre utalhat a friss, piros vér a székletben).
  • véres székletük van (lehet fekete is a széklet, bár ez a szín főleg a felsőbb részekből induló vérzéseknél van így).
  • Újonnan diagnosztizált vashiányos vérszegénységük (vashiányos anémia) van.

50 év fölött a hosszú ideig tartó hasmenésnél a fenti tünetek nélkül is vastagbéltükrözés (colonoscopia) javasolt a daganatok kizárása érdekében. Ez életet menthet, akármilyen kellemetlen is! 50 év felett még akkor is a teljes colonoscopia javasolt, ha a tünetek vastagbélgyulladásra utalnak.

Teljesen panaszmentes embereknél is 50 év felett a colonoscopia időszakos elvégzése a colorectális rosszindulatú daganatok jó szűrő vizsgálatának számít. Egyidejűleg tud szövettani mintát is venni a vizsgáló! Vegyük igénybe minden rossz szájíz ellenére is, mert az életünket menthetjük meg vele!!!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr515455870

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása