Milyen kórokozók jöhetnek esetleg szóba?
Mik Lehetnek a tünetek?
Paraziták (élősködők): A PTD-s (megmaradó utazási hasmenéses) betegeknél a nem szűnő hasmenés eseteiben általában paraziták a kórokozók. Minél tovább áll fenn a hasmenés, annál nagyobb annak az esélye, hogy a betegségért inkább élősködők és nem baktériumok a felelősek. Egy tanulmány olyan Nepálba utazókat vizsgált, akiknek később PTD-jük lett. Az eredmények azt mutatták, hogy azok körében, akiknél a gastrointestinális (gyomor-bélrendszeri) tünetek kevesebb, mint 14 napig álltak fenn csak 10%, míg azoknál, akiknél ezek a tünetek több, mint 14 napig voltak jelen már 27%-ban volt protozoa (egy parazita) fertőzés kimutatható.
Giardia lamblia: Ez a leggyakoribb olyan parazita, amelyik PTD-ért felelős. Főként akkor irányul rá a gyanú, ha a PTD felszívódási zavarral, más néven malabszorpcióval és felső gyomor-bélrendszeri tünetekkel jár.
Az akut/heveny utazók hasmenéséért ezzel szemben főleg baktériumok és vírusok felelősek, melyek, mint kóroki tényezők a PTD esetében kevésbé merülnek fel.
Érdekes szerepet tölt be a PTD-s esetek körében a clostridium difficile baktérium, mely normál körülmények között is, de csak kis mennyiségben van jelen az emésztőrendszerünkben anélkül, hogy problémát okozna. Mikor lehet azonban ez a baktérium igen veszélyes? Sok betegnél, akiknél PTD igazolódik, korábban a maláriafertőzés megelőzéseként - teljesen indokoltan- (malária prophylaxis) különböző gyógyszereket alkalmaztak (pl.: mefloquinone, chloroquine vagy doxycyclin). Mások éppen a már kialakult akut utazók hasmenése miatt kaptak antibiotikumot. Bármely csoportról is legyen szó, előfordulhat az, hogy a fenti gyógyszerek kiirtják a bélflóra jórészét, míg a clostridium difficilére nem hatnak. Emiatt ez a baktérium a normálishoz képest elszaporodhat, és akár bélátfúródásig terjedő, súlyos, életveszélyes panaszokat, állapotot is okozhat. Ez sok más ok miatt adott antibiotikum kúra mellett is előfordulhat. Ezért is kell az antibiotikum adását, és szükségességét orvosra bízni!
Clostridium difficile baktérium fertőzés tünetei lehetnek (egyedül vagy a tünetek keverten):
- tünetmentes is lehet
- hasmenés (enyhétől a súlyosig, fájdalommal vagy anélkül is)
- puffadás
- hasi fájdalom (gyenge vagy erős is)
- véres széklet
- hányinger
- „istálló szagú” széklet
- arthritis (ízületi gyulladás)
A fulmináns/ heves lefolyású clostridium difficile fertőzés nézhet ki úgy, hogy eleinte sok, erős hasmenése van a betegnek, mely később ugyan csökken, de vele együtt súlyos alhasi vagy általánosan, a has minden részén megjelenő, ún. diffúz hasi érzékenység, valamint puffadás jelenik meg. Ez a vastagbél nagymértékű kitágulásával, elvékonyodásával járhat (toxikus megacolon), mely egy életveszélyes állapot és azonnali életmentő beavatkozást kíván.
A trópusi sprue betegség szintén egy fontos PTD-szindróma, mely gyakori hasmenéssel, felszívódási zavarral, kórosan sok zsírt tartalmazó széklet ürítésével (steatorrhea), fáradtsággal, és azoknak a vitaminoknak a hiánya miatt kialakuló tünetekkel jár, mely vitaminok a bél kezdeti és távoli részén szívódnak fel (folsav és B12 vit.) Ennek a betegségnek a pontos oka még nem tisztázott.