Egész évben számíthatunk rá gyermekeinknél, de mégis leginkább főleg az késő ősztől kora tavaszig tartó időszak rejti a legnagyobb kockázatot. A középfülgyulladás a második leggyakoribb megbetegedés a gyerekek körében a felső légúti fertőzések után. Ritkábban, de természetesen felnőtt korban is előfordulhat. „Szakmai elnevezése”: otitis media (a továbbiakban így is hivatkozom majd rá).
A középfülgyulladás hátterében fertőzés és egyéb tényező is állhat, pl.: ételallergia! Súlyosságát tekintve lehet „száraz”, gennyes vagy beolvadó is, olykor összenövésekkel is járhat és krónikus formája is ismeretes. A középfülgyulladások sajnos gyakran visszatérhetnek.
Gyakoriság
A fejlett országokban, így hazánkban is, az első két évben a középfülgyulladás, a kisdedek kb. 20%-át érinti. Ez sajnos egy visszatérő betegség, így az egyszer már érintett gyerekek kb. harmadánál a betegség 7 éves korukig átlagban hatszor, vagy annál többször visszatér. A visszatérő esetek mindig részletes fül-orr-gégészeti kivizsgálást igényelnek fül-orr-gégésznél. A visszatérő esetek hátterében olykor gyomor-nyelőcső-reflux betegség, vagy ételallergia is állhat.
Életkor szerepe:
- A középfülgyulladás leggyakrabban a 6-18 hónaposakat érinti.
- 4-5 éves korban szintén van egy újabb csúcs az előfordulásban
- Az esetek 80-90%-a 6 éves kor előtt zajlik..
- Azoknál a gyerekeknél, akiknél 1 éves koruk előtt már jelentkezett középfülgyulladás, náluk gyakoribb a visszatérő és az elhúzódóbb esetek száma.
A fejlődő országokban a középfülgyulladás nagyon gyakori és sajnos nem ritkán végződik hallállal a sok elhanyagolt eset miatt. A középfülgyulladás kezelés nélkül elérheti az agyhártyát és az agyat is, melyek fertőződése életveszélyes. Ezért kell időben, minél hamarabb orvoshoz fordulnunk nekünk is itthon!
A középfülgyulladás tüneteiről és kezeléséről a www.medukacio.hu oldalon lehet olvasni.