Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

Középfülgyulladás - kicsiknek és nagyoknak

Medukáció 2015.01.21. 17:54

Egész évben számíthatunk rá gyermekeinknél, de mégis leginkább főleg az késő ősztől kora tavaszig tartó időszak rejti a legnagyobb kockázatot. A középfülgyulladás a második leggyakoribb megbetegedés a gyerekek körében a felső légúti fertőzések után. Ritkábban, de természetesen felnőtt korban is előfordulhat. „Szakmai elnevezése”: otitis media (a továbbiakban így is hivatkozom majd rá).

A középfülgyulladás hátterében fertőzés és egyéb tényező is állhat, pl.: ételallergia! Súlyosságát tekintve lehet „száraz”, gennyes vagy beolvadó is, olykor összenövésekkel is járhat és krónikus formája is ismeretes. A középfülgyulladások sajnos gyakran visszatérhetnek.

 

Gyakoriság

A fejlett országokban, így hazánkban is, az első két évben a középfülgyulladás, a kisdedek kb. 20%-át érinti. Ez sajnos egy visszatérő betegség, így az egyszer már érintett gyerekek kb. harmadánál a betegség 7 éves korukig átlagban hatszor, vagy annál többször visszatér. A visszatérő esetek mindig részletes fül-orr-gégészeti kivizsgálást igényelnek fül-orr-gégésznél. A visszatérő esetek hátterében olykor gyomor-nyelőcső-reflux betegség, vagy ételallergia is állhat.

 

Életkor szerepe:

  • A középfülgyulladás leggyakrabban a 6-18 hónaposakat érinti.
  • 4-5 éves korban szintén van egy újabb csúcs az előfordulásban
  • Az esetek 80-90%-a 6 éves kor előtt zajlik..
  • Azoknál a gyerekeknél, akiknél 1 éves koruk előtt már jelentkezett középfülgyulladás, náluk gyakoribb a visszatérő és az elhúzódóbb esetek száma.

 

A fejlődő országokban a középfülgyulladás nagyon gyakori és sajnos nem ritkán végződik hallállal a sok elhanyagolt eset miatt. A középfülgyulladás kezelés nélkül elérheti az agyhártyát és az agyat is, melyek fertőződése életveszélyes. Ezért kell időben, minél hamarabb orvoshoz fordulnunk nekünk is itthon!

 

A középfülgyulladás tüneteiről és kezeléséről a www.medukacio.hu oldalon lehet olvasni.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr617095307

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása