Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

SKARLÁT - ma már egyszerűbb

Medukáció 2013.09.17. 21:03

skarlát-3.bejegyzés képe.jpg

A skarlát diagnózisa és az ahhoz vezető laboratóriumi vizsgálatok

A diagnózis főként a fenti tüneteken alapszik, de a laboratóriumi vizsgálatok a betegség pontos azonosításában itt is sokat segítenek!

Szükséges laborvizsgálatok:

  • Teljes vérkép vizsgálata. A vérképben magas fehérvérsejtszám, illetve a fertőzés 2. hetében az ún. eosinophil sejtek szintén emelkedett száma látszik.

 

  • Süllyedés: gyorsult

 

  • A vér kémiai vizsgálata során az egyik nagyon gyakran használt gyulladási mutató az ún. CRP értéke emelkedettnek bizonyul, csakúgy mint a szérum bilirubin értéke. A vizeletben magas az urobilinogén tartalom. Ezen 2 utóbbi érték a máj érintettségére utalhat. Laboratóriumi vizsgálatuk ezért igen fontos. A májgyulladás ugyanis a skarlát egyik szövődménye lehet.

 

 

  • Ellenanyagok vizsgálata. Az anti-streptolysin O / (ASO)-titer emelkedett. Azonban ha időben, helyesen kezdjük el szedni az antibiotikumot, akkor lehet, hogy az ASO szintje csak mérsékelten, vagy egyáltalán nem emelkedik meg. Az ASO egy antitest, melyet immunrendszerünk termel a kórokozó azon termékeivel szemben, melyeket a baktérium a vérünkbe juttat. ASO pozitivitás azonban gyakran egészségesekben is jelen van, mert egy korábbi, de abból már meggyógyult streptococcus fertőzés miatt a szervezet állandóan termeli. Az ún. antideoxyribonukleáz B-tesztek hasonló elven működnek, és eredményeik is hasonló megfontolás tárgyát képeik. Vizsgálatukra ritkábban kerül sor, mint az ASO-éra. Ezen 2 teszt jelentősége inkább a késői szövődmények (lásd később) és a vese eredetű szövődmények vizsgálatánál jelentős, ugyanis elárulhatják, hogy anno valóban volt-e streptococcus fertőzés.

 

  • Torok tenyésztés. Maga a kórokozó torokváladékból készült tenyésztéssel kimutatható.  Ez a GABH-streptococcusok esetén 90%-ban jelzi a kórokozó jelenlétét. Mivel azonban egészséges embereknél is jelen lehet ez a baktérium, ezért a vizsgálat 10-15%-ban hibásan ad pozitív eredményt.

 

 

  • Gyorstesztek.  A kórokozó gyorstesztek segítségével is kimutatható. Ezek azonnali eredményt adnak, és így azonnali antibiotikum adására van lehetőség. A tesztek azonban csak 70-90%-os érzékenységűek.

 

  • Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a skarlát egy elfertőződött seb következménye, akkor az esetleges csonttal kapcsolatos gyulladások vizsgálata, a csont vizsgálata, a seb és a lágyrészek ellenőrzése elengedhetetlen.

A gyógyulást követő 3.-4. héten a késői szövődmények kizárása végett vizeletvizsgálat és kardiológiai ellenőrzés (szívspecialistánál történő orvosi vizsgálat) szükséges.

 

Kezelés

A kezelés alapja a megfelelő antibiotikum gyors alkalmazása, amit csak orvos írhat fel. Ezután viszont végig kell szedni az előírt adagot, még akkor is, ha már egészségesnek érezzük magunkat, de a felírt antibiotikumunk még nem fogyott el. Az antibiotikum szedését csak akkor szakítsuk meg, ha allergiás reakcióra gyanakszunk, vagy ha rosszul vagyunk feltehetően a gyógyszerektől és nem a betegségtől. Ez esetben viszont azonnal lépjünk kapcsolatba orvosunkkal, vagy ha ez nem sikerül, akkor az ügyeletes orvossal, hogy tisztázzuk az okokat, hátha tévedtünk, vagy azért, hogy indokolt esetben új antibiotikumot kapjunk.

Az időben elkezdett antibiotikumos kezelés segít csökkenteni a tünetek hevességét, a betegség lefolyásának súlyosságát, a gyógyulási időt, a szövődmények gyakoriságát. Az esetek döntő többségében penicillin típusú antibiotikumot (pl. ampicillin vagy amoxicillin) kapnak a betegek 2 részletben 10 napig.  Az antibiotikum terápia is lehet néha - akár több okból is - eredménytelen. Ha úgy érezzük, hogy a tünetek antibiotikum mellett romlanak, vagy azt, hogy 1 nap után semmi változás nincs, akkor vegyük fel a kapcsolatot a kezelő- vagy ügyeletes orvossal.

Penicillin-allergia esetén egyéb antibiotikumot kapunk. A penicillin-allergiáról az érintett orvosokat még a gyógyszer felírása előtt  értesíteni kell, mert akkor az nem adható, tilos beszedni!

Ha 10 nap után nem negatív a torokváladék, akkor a kezelőorvos vagy folytatja a kezelést, vagy egy másik antibiotikumot adhat.

A gyógyulás után a szövődmények kizárása érdekében menjünk vissza kezelőorvosunkhoz és végeztessük el az ajánlott vizsgálatokat. Ez nagyon fontos, mert az esetleges szövődmények igen veszélyessé is válhatnak!

 

Megelőzés

A beteg gyermekkel egy közösségbe járó, érintkezésbe kerülő gyerekeket penicillinkezelésben kell részesíteni (penicillin-allergiáról az érintett orvosokat még a gyógyszer felírása előtt  értesíteni kell, mert akkor az nem adható, tilos beszedni!). A beteget el kell különíteni a kezelés ideje alatt. A beteg használati eszközeit fertőtlenítsük mindig! A beteg hozzátartozóinál el kell végeztetni a torokváladék tenyésztését, és csak negatív eredmény esetén mehetnek ők gyermekközösségekbe valamint égési-, sebészeti és szülészeti osztályokra!

 

A skarlát akár életveszélyes szövődményeiről a következő hónap bejegyzéseiben olvashatunk majd!

 

Forrás:

http://emedicine.medscape.com/article/1053253-clinical#showall

http://scienceblogs.com/aetiology/2011/07/06/scarlet-fever-in-hong-kong/

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr395521322

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása