A skarlát tünetei és lefolyása:
A skarlátot előidéző GABH-streptococcusokkal való megfertőződés után kb. 1-4 nap lappangási idő következik. Ezután hirtelen belázasodik a beteg és torokfájás jelentkezik. A következő tünetek lehetnek még jelen: fejfájás, hányinger, hányás, hasi fájdalom, izomfájdalom és általános rossz közérzet, levertség.
A láz kitörése után kb. 12-48 óra után kezdhetnek megjelenni a típusos, skarlátra jellemző kiütések. Ezek kezdetben a fül alatt, a nyakon, a mellkason, a hónaljak és a vállak területén jelennek meg, majd kb. 24 órán belül tovább terjednek a törzsre és a végtagokra. A kiütések legkifejezettebbek a hajlatokban (hónaljak, lágyékok, térdhajlat) és a nyomásnak kitett helyeken (pl. fenék). A kis gombostűfejnyi kiütések később már olyan sűrűn helyezkednek majd el egymás mellett, hogy messzebbről nézve már csak egy egybefüggő pirosasság fog látszódni. A bőr viszkethet, de rendszerint nem fájdalmas. Nyomásra a pirosasság elhalványul.
Az arcon nincs kiütés, csak a láz miatti pirosasság látszódik. Az ajkak körüli terület tipikusan sápadt.
Súlyos esetekben hólyagszerű képződmények jelenhetnek meg a hason, a kezeken és a talpakon.
A tünetekhez tartozhat még hevesebb, gyorsabb szívdobogás, mint általában láz esetén mindig, illetve a megnagyobbodott elülső nyaki nyirokcsomók. A látható nyálkahártyák gyakran pirosak, fényesek, a lágy szájpadon pedig gyakran vannak apró piros pöttyök (petechiák, papulák).
Típusos tünet az ún. málnanyelv: A betegség kitörésének 1. vagy 2. napján a nyelv erősen fedett lesz egy fehér membránszerű képződménnyel, amin keresztül a megduzzadt papulák (piros kis dudorszerű képződmények) elődudorodnak. A nyelvről a 4.-5.-napra ez a membrán leválik, és előtűnnek a nagyra nőtt papulák az immáron piros és fényes nyelven. Amennyiben a skarlát torokfertőzésből adódóan indult ki, úgy a garatmandulák nagyok duzzadtak, gennyesek és pirosak lesznek (lásd a képen).
Azoknál a betegeknél, akik nem fordulnak orvoshoz, és nem kapnak megfelelő ellátást, a láz a második napon fogja elérni a csúcsát, ami kb. 39,5-40 Celsius fok is lehet. Antibiotikumos kezelés hatására a láz 12-24 óra alatt kezd el enyhülni.
A kiütések általában 4-5 napig tartanak, melyek eltűnése után 7-10 nappal megindul a teljesen normálisnak tekinthető lemezes hámlás. Ez a skarlátnak szintén egy igen jellemző képe. Az arcon és a törzsön ez a hámlás gyengébb, míg a tenyereken és a talpakon erősebb mértékű. Az arc hámlása után az ujjakon levő csak 1 hét után következik be. A hámlás akár 1 hónapig, vagy tovább is eltarthat attól függően, hogy milyen súlyos volt a skarlát megjelenése.
Mi okozza a kiütéseket skarlát esetén?
A jellegzetes bőrkiütéseket a kórokozó által termelt ún. erythrogén toxin okozza, mely a kiserek falainak gyulladását idézi elő. Ez a folyamat vezet a fenti bőrelváltozások kialakulásához. A kapillárisok fala néha átszakadhat, ezért egybefüggő erősen pigmentált harántvonalak jelenhetnek meg a bőrön. A leggyakrabban érintett területek a hónaljárkok, a könyökök elülső része és a hajlatok. Ezek általában a kiütések eltűnte után is még 1-2 napig megmaradhatnak.
A skarlát elleni védettség alapja egyébként az immunrendszerünk toxin elleni hatásának megléte.
Forrás:
http://emedicine.medscape.com/article/1053253-clinical#showall
http://scienceblogs.com/aetiology/2011/07/06/scarlet-fever-in-hong-kong/
Képek:
http://emedicine.medscape.com/article/1053253-clinical#showall