Bemutatkozás

Mindenkit szeretettel üdvözlök a blogon!

Dr. Eipel Olivér vagyok, 3 éve végeztem a SOTE általános orvosi karán. Jelenleg kutatói tevékenységet végzek a gyermekkori leukémiákkal kapcsolatban.
Hogy miért is hoztuk létre ezt a blogot?
Nap, mint nap tapasztalom a betegek vagy ismerőseim körében, hogy az emberek orvos helyett egyre inkább a neten „gyógyítgatják” magukat.


Tovább >>

Friss topikok

Új emberi vérsejteket fedeztek fel

Medukáció 2017.04.21. 13:05

Az emberi test valószínűleg a leginkább tanulmányozott biológiai rendszer. Azt gondolhatnánk, hogy szinte már mindent tudunk róla. Időről időre mégis újabb felfedezésekről számolnak be a kutatók. Ezúttal négy olyan új vérsejttípust fedeztek fel, amely létezéséről eddig egyáltalán nem tudtunk.

Korábban a vérsejtek típusait annak alapján azonosítottak, hogy a felületükön milyen fehérjék találhatóak, de ezzel a technikával egyáltalán nem vagy csak nehezen azonosíthatóak a ritka fajtájú vérsejtek. Az azonosítás finomításához a kutatók úgynevezett egysejtes genomikát használtak, amely lehetővé teszi számukra, hogy részletesen megvizsgálják a különböző sejtek génexpressziójának különbségeit. Ennek során sokkal pontosabb képet kapnak arról, hogy milyen típusú sejtek léteznek.

A fehérvésejtek különféle válfajai más és más feladatot látnak el

Ezzel az eljárással sikerült felismerniük a fehérvérsejtek négy új osztályát. Azimmunrendszeralapvető elemei a fehérvérsejtek különböző típusai, amelyek eltérő szerepet játszanak a fertőzéselleni küzdelemben. A Sciencefolyóiratban közzétett tanulmány arról számol be, hogy két új típusú dendritikus sejtet és két új típusú monocita sejtet találtak a kutatók.

dendritikus sejtek kulcsfontosságú szerepet játszanak a természetes immunrendszer belső kapcsolataiban (ide tartoznak a védelem olyan elemei, mint a bőr és a membránok, amelyek segítenek a fertőzés elleni küzdelemben), illetve fontosak az adaptív immunrendszer számára is, amelyben a speciális sejtek azonosítják és elpusztítják a kórokozókat. A dendritikus sejtek szerepe, hogy összeszedjék felszínükre a szervezetet fertőző antigének töredékeit, és ezeken keresztül megtanítsák a T-sejteknek, hogy mire kell vadászniuk, mifélék a kórokozók, amelyeket el kell pusztítaniuk.

ver.jpg

monocita sejtek eltérő szerepet játszanak az immunrendszeren belül. Ezek a fehérvérsejtek legméretesebb osztályát alkotják. Makrofággá formálódva a fertőzés helyszínén felkutatják, majd felemésztik, eltávolítják a szervezetből a kórokozókat.

Ha valamilyen rejtélyes betegségnél fogva arra kényszerülünk, hogy orvoshoz menjünk, az első vizsgálat, amelyre általában mindenkit be szoktak utalni, a teljes vérkép. Mit mutat a leleten a fehérvérsejtszám?  

"Ebben a tanulmányban a tudósok élvonalbeli technológiákat alkalmaztak annak kimutatására, hogy sok más típusú vérsejt létezik, mint korábban gondoltuk. A következő lépés, hogy kiderítsük ezekről a sejtféleségekről, hogy mi a szerepük az immunrendszerünkben mind testünk egészséges, mind beteg állapotában" - magyarázta Divya Shah, a Wellcome fertőzéssekkel és immunbiológiával foglalkozó csapatának szakértője.

Forrás: http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/belgyogyaszat/cikkek/uj_emberi_versejteket_fedeztek_fel/20170425201738

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medukacio.blog.hu/api/trackback/id/tr5212476533

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása